Question
Speed of a car and a bus is 24 km/h and 14 km/h,
respectively. If the time taken by the car to cover a distance of β8xβ km is 1 hour less than time taken by the bus to cover a distance of β5xβ km, then find the value of β8xβSolution
According to the question, (5x/14) β (8x/24) = 1 Or, (5x Γ 12 β 8x Γ 7) Γ· 168 = 1 Or, (60x β 56x) Γ· 168 = 1 So, x = 42 Required value = 8 Γ 42 = 336
Any person aggrieved by any decision or order made by the Adjudicating Authority under the Foreign Trade (Development and Regulation) Act may prefer an ...
In India, how is the Rule of Law regarded in the context of the Constitution and natural justice?
Under Section 143 of the Bharatiya Nyaya Sanhita, when the offense involves the trafficking of more than one person, what is the punishment?
As per the Bharatiya Nagarik Suraksha Sanhita, under what circumstance can a Court of Sessions take cognizance of an offence as a Court of Original juri...
Who introduced the concept of Pure theory of Law?
Which of the following cannot be exercised to compel attendence of a person before the court?
According to Section 31 of the Code on Wages, 2019, what percentage of the available surplus is allocated for bonus in the case of a banking company?
The Court has power to issue Commission for what purpose?
A contract which provides for the delivery of goods and the payment of a price therefor, either immediately, or within such period not exceeding eleven...
According to Section 39 of the Code on Wages, 2019, what is the maximum period within which an employer must credit bonus to an employee's bank account...