Question
A is cycling at an average speed of 20 km/hr such that
he can reach a certain point at 12 noon. If he cycles at 30 km/hr, then he will reach the destination at 10 a.m. At what speed he should cycle to reach the destination at 11 a.m.Solution
Let the distance to be travelled be ‘x’ km Time taken when speed is 20 km/hr = (x/20) hours Time taken when speed is 30 km/hr = (x/30) hours According to the question, (x/20) – (x/30) = 2 Or, 3x – 2x = 2 × 60 Or, x = 120 km Time taken to travel 120 km with speed of 20 km/hr = 120/20 = 6 hours Therefore, he started at 12 – 6 = 6 a.m. Therefore, required speed to reach the destination at 11 a.m. or 5 hours = 120/5 = 24 km/hr
The division of labour occurs in:
Which two numbers should be interchanged to make the given equation correct?
7 × 8 + 9 − 6 ÷ 3 = 59
The average cost price of 25 pens (having equal cost price) decreased by Rs.2, when one of the pen is replaced by a new pen having cost price of Rs.40. ...
Of the given categories, which scale of language registers does the given example fall into?
eq. "Would you all please go upstairs right away?"
Dhanvantari was
Biosensor is used to measure:
Which of the following statements are correct regarding employees state insurance act 1948?
       I.           The Employees...
Match the following countries with their capital cities:
Consider the following statements about Goods and Services Tax (GST) is/are correct?
-
GST Council is the g...
-
According to the reverse dictionary order, which of the following words will come at the first position?
1. Table
2. Talent
3. Tack...