📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    Question

    A train running at  54 km/h  crosses a  pole  in 20

    seconds and a  platform  in 32 seconds. What is the length of the platform?
    A 175 m Correct Answer Incorrect Answer
    B 200 m Correct Answer Incorrect Answer
    C 180 m Correct Answer Incorrect Answer
    D 145 m Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Speed = 54 × (5/18) = 15 m/s Length of train = 15 × 20 = 300 m Total distance (train + platform) = 15 × 32 = 480 m Platform length = 480 − 300 = 180 m

    Practice Next
    ask-question