📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    Question

    Length of a train is equal to the length of a platform.

    If the train crosses the platform in 50 seconds, then find the time taken by train to cross a pole.
    A 20 seconds Correct Answer Incorrect Answer
    B 30 seconds Correct Answer Incorrect Answer
    C 25 seconds Correct Answer Incorrect Answer
    D 40 seconds Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Let the speed of train be 'v' m/s and the length of platform be 'L' metres.

    Length of train = 'L' metres

    So, (L + L) = '50v'

    Or, 2L = 50v

    So, 'L' = 25v ---------- (I)

    Required time = (L/v)

    = (25v/v) [from equation (I) ]

    = 25 seconds

    Hence, option c.

    Practice Next

    Relevant for Exams:

    ask-question