📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    Question

    Train 'A' having a speed of 12 m/s can cross a man in 10

    seconds. The length of train 'B' is 180 metres more than the length of 'A'. If the speed of 'B' is 48 m/sec and both trains are travelling towards each other, then find the time taken by them to cross each other.
    A 6.0 seconds Correct Answer Incorrect Answer
    B 6.5 seconds Correct Answer Incorrect Answer
    C 7.0 seconds Correct Answer Incorrect Answer
    D 7.5 seconds Correct Answer Incorrect Answer
    E 8.0 seconds Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Length of train 'A' = 12 × 10 = 120 metres
    Length of train 'B' = 120 + 180 = 300 metres
    Relative speed = 12 + 48 = 60 m/sec
    Required time = (120 + 300) ÷ 60 = 420 ÷ 60 = 7.0 seconds

    Practice Next
    ask-question