📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    Question

    A high-speed train moves at 45 m/s and crosses a stationary

    pole in 16 seconds. Calculate the approximate time required for the train to cross a 1200-metre-long tunnel.
    A 10 secs Correct Answer Incorrect Answer
    B 28 secs Correct Answer Incorrect Answer
    C 72 secs Correct Answer Incorrect Answer
    D 43 secs Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    ATQ,

    Length of the train = 16 × 45 = 720 metres

    Time taken to cross the tunnel = (720 + 1200)/45 = 1920/45 = 42.67 seconds or 43 secs

    Practice Next

    Relevant for Exams:

    ask-question