Question
A train running with a speed of 117 km/hr can cross a
pole in 19 seconds and a platform in 23 seconds. Find the length of the platform.Solution
Speed of the train = 117 Γ (5/18) = 32.5 m/sec Length of the train = 32.5 Γ 19 = 617.5 metres Let the length of the platform be βxβ metres Therefore, 617.5 + x = 32.5 Γ 23 Or, x = 747.5 β 617.5 = 130 metres
Where did Gautam Buddha deliver his first Sermon?
Average of 20 numbers is 90. Average of first 8 numbers is 81 while average of last nine numbers is 40. If ninth number is 25% less than the tenth numbe...
A merchant sold some oranges for 3 rupees. He bought the same number of oranges for 2 rupees. If he wants to make a profit of 20%, at what price should ...
________ is represented by the root apex's constantly dividing cells.
A man can row a boat at 8 km/h in still water. If the speed of the water current is 2 km/h and it takes him 2 hours to row to a place and come back, how...
Find the amount of water contained in a cylindrical tank of radius 7 m and height 20 m. It is known that the tank is completely filled.
Match List-I (Distinguished Women) with List-II (Known As) and select the correct answer using the codes given below the Lists:
Navegaon-Nagzira Tiger Reserve (NNTR), recently seen in the news, is located in which state?
A person starts to walk from an office in the west direction. After 6km he reaches at point M. From there, he takes a right turn, walks 8km and reaches ...
The Kole wetlands are located in which state of India?