Question
Two trains approach each other at 22 kmph and 26 kmph
from 2 places 240 km apart. After how many hours they will meet?Solution
Distance = 240 km Speed of train 1 = 22 km/hr Speed of train 2 = 26 km/hr Relative speed = 22 + 26 = 48 km/hr Therefore, speed = distance/time β 48 = 240/Time β Time = 240/48 = 5 hrs
{(23.65 Γ 35.12) Γ· 6.97} + 179.86 = ? Γ 14.76
What approximate value should come in the place of question mark in the following questions?
25.02% of 460.02 + ?% of 300.02 = 295.21
What approximate value will come in place of the question mark (?) in the following question? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)...
- What approximate value will come in place of the question mark (?) in the following question? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)
(2520.33 Γ· 41.67) Γ (β168.88 + β80.78) - 10% of 1499.85 = ?
What approximate value will come in place of the question mark (?) in the following question? (Note: You are not expected to calculate the exact value.)...
26.23 × 31.82 + 44.8% of 1200 + ? = 1520
66.05 Γ 17.95 β 38.99 Γ 18.12 = (60 + ?) Γ 6
If cosec (2A + B) = (2/β3) and cosec (A + B) = β2, find the value of (4A - B) .