Question
A person sees a train passing over 4 km long bridge. The
length of the train is half that of bridge if the train clears the bridge in 4 mins. What is the speed of the train?Solution
Distance covered in 4/60 hours = (4 + 4/2) = 6 km Distance covered in 1 hour = 6 x (60/4) = 90 km/hr So, speed of the train = 90 km/hr
A boat takes 17 hours to travel from P to Q upstream and from Q to P downstream. If the speed of the boat in still water is 8.5 km/h and the speed of th...
Find the third proportion of 16 and 24.
The sum of total surface area of two cubes is 1248-centimeter square. If the product of the length of their edges is 96 centimeter square. Find the diff...
18, 27, 54, 135, 400, 1417.5
Which of the following statement(s) is/are correct?
(I) The area of a parallelogram with a base of ...
In an AP, S₅ = 75 and S₇ = 119, where S_n is sum of first n terms. Find the 10th term.
In an arithmetic progression (AP), the first term is 7, the common difference is 4, and the last term is 55. How many terms are there in the AP?
The interest earned when a sum is invested at simple interest of 25% p.a., for 3 years, is Rs. 1875. What will be the total amount received after 2 year...
Calculate the mean of these values:
25, 30, 28, 27, 29, 26, 32, 31
What is the mode of the given data?
5, 7, 9, 7, 3, 7, 5, 7, 8, 6, 7