Question
50% of the work done by Meena in 2 days is equal to 25% of
the work done by Lata in 5 days. If Meena can complete the job alone in 10 days, then how long will Lata take to complete the same task?Solution
ATQ,
Let the efficiency of Meena and Lata be 'x' units/day and 'y' units/day respectively.
So, 0.5 × x × 2 = 0.25 × y × 5
So, x = (5/2) × y
Total work = 10 × x = 10x units
Time taken by Lata to complete the work:
= (10x / y) = {10 × (5/2) y} ÷ y = 25 days
Globalisation of a country's economy would increase its
Which one of the following crop yields both oil and fiber?
Poisonous alkaloid in castor seed is
Bacteria capable of living symbiotically with higher plants, usually in nodules on the root of legumes, from which they receive their energy and are cap...
The critical limit for NO3-N (mg/litre) in drinking water (as per WHO standard is:
KIsan kredit card (KCC) were launched in india in
Which Indian institution is recognized as the apex body for coordinating horticultural research in India?
The type of germination observed in pigeon pea is____
Grassy Shoot disease of sugarcane is caused by
Water is held in the soil in the form of water films around all the soil particles and aggregates. Which force holds water to the soil particles?