Question
Ravi and Mohan start walking on a circular path
simultaneously in the same direction. Ravi walks at 12 m/s, while Mohan walks at 18 m/s. If the track is 600 metres in length, find the time after which they will meet for the first time.Solution
ATQ,
Relative speed = 18 – 12 = 6 m/s
Required time = 600 / 6 = 100 seconds
How is E related to H?
How is P related to Q?
Answer the questions based on the information given below.
There are six members F, G, H, I, J and K in the family of three generations. No sin...
R is the mother of T and V is the son of D. G is the brother of R. If T is the sister of V, how is D related to G?
A is the son-in-law of P and is the brother-in-law of T who is the brother of V. V is the daughter of P. How is T related to P? Â
How is Q related to O?
Answer the questions based on the information given below.
Six persons M, N, O, P, Q and R live in a family of three generations. M is married ...
Answer the questions based on the information given below.
Nine persons Q, R, S, T, U, V, W, Y and Z live in a family of three generations. V...
Which of the following statements is definitely true?
Answer the questions based on the information given below.
There are seven persons- D, E, F, G, H, I, and J, in a family, which consist of thre...