Question
A person needs to travel 300 km. If he covered the first
30% of the distance at a speed of 60 kmph, then 3/5th of the distance at a speed of 50 kmph, and the rest of the distance at a speed of 40 kmph, find the approximate average speed of the person throughout the journey.Solution
ATQ, Time for the first segment at 60 kmph = (300 × 0.30) / 60 = 1.5 hours Time for the second segment at 50 kmph = (300 × 3/5) / 50 = 3.6 hours Distance for the third segment = 300 - (300 × 0.30) - (300 × 3/5) = 300 - 90 - 180 = 30 km Time for the third segment at 40 kmph = 30 / 40 = 0.75 hours Average speed = 300 / (1.5 + 3.6 + 0.75) ≈ 47.06 kmph
Bombay Stock Exchange is the ______ stock exchange of Asia.
Who became the first female to be appointed to the ICC International Panel of Match Referees in 2019?
Who is the first chairperson of the NITI Aayog?
Rivers such as the Ganga and Son flowed through ______, a mahajanapada in ancient India.
Which of the following parallels of latitude represent the Tropic of Capricorn?
Government and LIC have shares of 94.72% in which of the following banks with LIC holding, 49.24 %?
The senior Indian lawyer who argued for India in the hearing at the International Court of Justice on the Kulbhushan Jadhav case is:
Greening and Restoration of Wasteland with Agroforestry was launched by the
Which of the following entities is to perform the functions of the Central KYC Records Registry (CKYCR)?
Which Article of the Constitution of India provides that there will be Governors of