Ajay bought a table Fan and a wall Fan for Rs. __ and Rs. 1500 respectively. He marked the table Fan 20% above the cost price and the Wall fan 25% above the cost price and allowed a discount of Rs. 125 on the wall fan. He sold the table Fan for Rs. __ and the profit earned on the table Fan is equal to the profit earned on the wall fan.
I. 1000, 1200
II. 1600, 1850
III. 1300, 1560
IV. 1400, 1650
ATQ, we can say that Let CP of Table Fan = Rs.'a' , Then CP of wall Fan = 1500 Rs. MP of Table = 1.2a Rs. MP of Wall fan = 1.25 × 1500 = 1875 Rs. SP of wall fan = 1875 – 125 = 1750 Rs. , Profit = 1750 – 1500 = 250 Rs. SP of Table = a + 250 Rs. I. a = 1000, SP of Table = 1000 + 250 = 1250 Rs. II a = 1600, SP of Table = 1600 + 250 = 1850 Rs. III a = 1300, SP of Table = 1300 + 250 = 1550 Rs. IV a = 1400, SP of Table = 1400 + 250 = 1650 Rs.
_____________in sugarcane refers to the phenomenon where the central shoot of the sugarcane plant starts elongating rapidly, producing a long and slende...
What event is unique to angiosperms and involves the fusion of two different male gametes?
Under Food safety and Standards Act import of which of the following products is prohibited
The hybrid progeny of single cross and an inbred lines is called
A subdivision on the basis of some important deviations such as surface texture, erosion, slope and stoniness is called as
What are the two wild species from which most modern edible parthenocarpic bananas originate?
Which of the following equipment is used for the measurement of specific heat?
Trashing, Arrowing and Ratooning are common practices in
The most reactive among the halogens is-
The term used in watershed management, time of concentration refers to