Question
When a lamp and a table are sold at 10% profit and 25%
profit, respectively, the seller earns Rs. 30 more in comparison when they are sold by interchanging their profit percentages. If the cost price of the table is 40% more than the cost price of the lamp, what is the cost price of the lamp?Solution
ATQ, Let the cost price of the lamp and the table be Rs. x and Rs. y respectively. According to the question, (1.10x+1.25y)−(1.25x+1.10y)=30 Or, y−x=300 Given y=1.4x Therefore, 1.4x−x=300 Or, 300.4x=30 Or, x=300/0.4=Rs.750 Therefore, cost price of the lamp = Rs. 750
Who has been named the next president of Marylebone Cricket Club ( MCC ) ?
Recently Lillemor Koper won Gold medal in 2022 ICF Canoe Sprint World Championships . She is from which country?
The measure of the force that can cause an object to rotate about an axis is called:
In the World Risk Index ranking among Asian economies, where does India stand?
Which organization conducts entrance exams to select students for SHRESHTA?
What sub-scheme does the Ministry of Social Justice and Empowerment's program to make 30 cities in India free of beggars operate under?
Recently SEBI has restructured its committee on ________________market?
IIT Madras and National Institute of Ocean Technology (NIOT), Chennai, are organizing the OCEANS 2022 Conference and Exposition, the bi-annual event fo...
Analyze the following statements concerning the World Wildlife Crime Report 2024 :
The Rhino Horn Market is the largest sector in animal specie...
In which Indian city was the 17th edition of the FICCI Annapoorna Interfood Exhibition held?