Question
There are two varieties of rice. Variety 1 costs 100 per
kg and variety 2 costs ₹120 per kg. The vendor mixed both the varieties and sold for ₹121 per kg and gained 10%. Find the ratio of variety 1 to variety 2 rice in the mixture.Solution
Cp =121×100)/110 =110. By allegation method. Variety1.Variety2 100120 110 1010 Ratio =10:10 =1:1

Which of the given figures when placed in the 5th position would continue the series that is established by the first four figures?
Select the figure from the alternatives which will complete the pattern in given question figure.
Read the given statements and conclusions carefully. Assuming that the information given in the statements is true, even if it appears to be at varianc...
If the word 'EXAMINATION' is arranged in alphabetical order from the right end, then which of the following letter will be fourth letter to the right of...

Which figure should replace the question mark (?) if the series were to continue?


In each of the following questions, find out which of the answer figures can be formed from the pieces given in the problem figure.