Question
The income of Suresh is 30% higher than that of Mukesh.
While Mukesh spends 80% of his income, Suresh spends 60% of his income. If Suresh saves Rs. 6,500, what is the amount saved by Mukesh?Solution
Let income of Mukesh be Rs. '100m' Income of Suresh = 1.3 X 100m = Rs. '130m' Expenditure of Mukesh = 0.8 X 100m = Rs. 80m Expenditure of Suresh = 0.6 X 130m = '78m' Savings of Suresh = 130m - 78m = 52m So, 52m = 6,500 Or, 'm' = 125 Therefore, savings of Mukesh = 100m - 80m = 20 X 125 = Rs. 2,500
Consumer Protection Act deals with:
The role of a risk engineer in the insurance process is to:
In order to monitor and control solvency requirements, it has been made mandatory to the insurers to submit solvency report on _______ basis.
What is the main role of an insurance underwriter?
Which of the following principles of Insurance enables the insured to claim the amount from the third party responsible for the loss?
The headquarters of Agriculture Insurance Company is located in?
___________ is a type of life insurance policy designed to pay a lump sum on maturity or on death.
The principle of utmost good faith requires:
A motor insurance cover note is valid for how many days?
Who has been elected as the president of Auto industry body 'Society of Indian Automobile Manufacturers' (SIAM) for 2022-23?