ЁЯУв Too many exams? DonтАЩt know which one suits you best? Book Your Free Expert ЁЯСЙ call Now!


    Question

    600 ml of a mixture contains milk and water in the ratio

    of 14 respectively. If 90 ml of water and 100 ml of milk are added into it, then the ratio of milk to water in the resulting mixture will be 5:2. Find the value of тАШwтАЩ.
    A 4 Correct Answer Incorrect Answer
    B 5 Correct Answer Incorrect Answer
    C 10 Correct Answer Incorrect Answer
    D 2 Correct Answer Incorrect Answer
    E None of these Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    ATQ Quantity of milk in 600 ml of mixture = 600 ├Ч 14/(14 + w) Quantity of water in 600 ml of mixture = 600 ├Ч w/(w + 14) According to the question: {8400/(14 + w) + 100}/{600w/(w + 14) + 90} = 5/2 Or, 8400/(14 + w) + 100 = 1500w/(w + 14) + 450 Or, (8400 тАУ 1500w)/(w + 14) = 350 Or, 8400 тАУ 1500w = 350w + 4900 Or, 1850w = 3500 Or, w = 2

    Practice Next
    More Mixture Questions
    ask-question