Question
A vessel contains mixture in which 25% is water and rest
is milk. If 40 liters more water added in vessel, then quantity of water becomes 40% of mixture. Find the quantity of milk in the vessel?Solution
Let total mixture in vessel be Q liters. Initial quantity of water in vessel = 0.25Q And, quantity of milk in vessel = 0.75Q (0.25Q + 40)/0.75Q = 40/60 15Q + 2400 = 30Q 15Q = 2400 Q = 160 lit Quantity of milk in vessel = 160 × 75/100 = 120 lit
When trying to access a URL, the following message is displayed on the browser:
Server; Error 403.
What could be the reason for the ...Which routing protocol is commonly used within an autonomous system (AS) to determine the best path for data packets?
An object that represents a useful model of a problem domain is which type of abstraction?
Deleting top element of stack?
What is a primary key in the context of the ER model?
Which component in the CPU is responsible for fetching instructions from memory and incrementing the program counter?
Which concurrency control technique allows a transaction to read uncommitted data?
In a typical instruction pipeline, which stage is responsible for fetching the next instruction from memory?
In a 2-to-1 multiplexer, how many select lines are required to choose between two data inputs?
What is the main purpose of a parser in a compiler?