Question
In a 180-liter mixture, there is a ratio of 11:7 between
Milk and Glucose. How much additional Glucose should be added to the mixture so that the quantity of glucose becomes 50% of the resultant mixture?Solution
ATQ, Quantity of Glucose in the initial mixture = 180 × (7/18) = 70 liters Quantity of Milk in the initial mixture = 180 × (11/18) = 110 liters Since, we’re not adding Milk, 110 litres of Milk will represent 50% of the new mixture. So, total quantity of resultant mixture = 110 ÷ 0.5 = 220 liters Quantity of Glucose to be added = 220 – 180 = 40 liters
Which of the following statement is true?Â
Who among the following sits second to the right of R?
Who among the following person sits opposite to I?
Which of the following replaces blank ___(5)___?
Vishal, Poonam, Vaishali, Raveena and Rajesh are sitting in a line. Poonam is third to the extreme right end. Vishal is second to the left of Poonam. Va...
Six person, F, G, H, I, J and K, are placed in a row facing towards the north (not necessarily in the same order). F is placed to the immediate left of ...
Which of the following statement is true?
Who among the following faces T?
What is the position of Q with respect to W?
Who is from Kolkata?