Question
The outer radius of a hollow metallic spherical ball is
15 cm while the thickness of the metal used to make it is 12 cm. Find volume of the metal used in making this ball.Solution
Inner radius of the ball = 15 - 12 = 3 cm Required volume = 4/3 × π × (153 - 33) =  4/3 × π × (3375 - 27) = 4/3 × π × 3348 = 4464π
An E-mail address is composed of :
Which rule is for Distribution Independence
What is the full form of GPU?
Portrait and Landscape are:Â
Which type of computer chips are said to be volatile?Â
What is the technical term for the devices connected in a network?Â
What happens when you press the "Insert" key on the keyboard?
Which is not an example for simplex?
Which of the following is a computer-based application for exchanging messages between users?
Which of the following stores data in non-volatile memory?