Question
Speed of a Motorboat in still water is 75kmph. If the
motorboat travels 150 km along the stream in 1 hour 40 minutes, then the time taken by it to cover the same distance against the stream will be?Solution
Let the speed of the current be x kmph Rate Downstream = (x + 75) kmph According to the question : 150/(x+75) = 1 hour 40 minutes 150/(x+75) = 5/3 hours 450= 5x + 375 5 x = 450 – 375 X= 15 kmph Rate Upstream = 75 – 15 = 60 kmph Required time = 150/60 = 2 hours 30 minutes
The first electronic digital computer, ENIAC, was primarily developed for which purpose?
Consider the following Java code that implements encapsulation:
class BankAccount {
  private double balance;
  public Bank...
- Which phase of the Software Development Lifecycle (SDLC) focuses on identifying the feasibility and goals of the project?
In database management systems (DBMS), which normalization form removes partial dependency?
Command to change the priority in LINUX
Which type of firewall is specifically designed to monitor and filter incoming and outgoing traffic based on predetermined security rules and is capable...
Which of the following is a primary reason for using digital signatures in modern cryptography?Â
Size of MD5 message digest
In the context of preemptive CPU scheduling, which of the following algorithms can potentially cause starvation, and how can this issue be mitigated?Â
Recursion uses