Question
Speed of current is equal to 25% of speed of boat in
still water. If the boat takes 5 hours to cover 120 km in still water, then find the time taken by the boat to cover 108 km in upstream.Solution
Speed of the boat in still water = 120 ÷ 5 = 24 km/h Speed of current = 24 × 0.25 = 6 km/h Therefore, upstream speed of the boat = 24 – 6 = 18 km/hr Required time taken = 108 ÷ 18 = 6 hours
What is motivation in emotional intelligence?
Which of these is not part of the recognised challenges for modern managers?
...An effective MIS (Management Information System) should have all the features, except?
What is the leader's function in the paternalistic leadership style?
- Mr. Madhav  is  the head of Marketing  in  ABC Ltd. He believes in navigating complex and rapidly changing environments with proactive  approach...
A decision is said to be rational when it is based on _______
First step in planning process is to
When the decision maker chooses the optimal solution to a problem that maximises the outcome, after careful analysis, it is known as ________
What is the characteristic of bureaucratic leadership style?
In a democratic decision-making style, the decision is based on inputs from _____