šŸ“¢ Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert šŸ‘‰ call Now!


    Question

    A train 210 m long passes a platform 390 m long in 30

    seconds. FindĀ the time it will take to pass a pole.
    A 12.5 secs Correct Answer Incorrect Answer
    B 10.5 secs Correct Answer Incorrect Answer
    C 18.5 secs Correct Answer Incorrect Answer
    D 23.5 secs Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Total distance to pass platform = 210 + 390 = 600 m Speed = distance / time = 600 / 30 = 20 m/s In km/h: 20 Ɨ (18/5) = 72 km/h Time to pass a pole = length of train / speed = 210 / 20 = 10.5 seconds

    Practice Next

    Relevant for Exams:

    ask-question