Question
A motor car travels a distance of 180 km at the speed of
20 kmph. If it covers the next 100 km of its journey at the speed of 20 kmph and last 40 km of its journey at the speed of 20 kmph. What is the average speed of the car?ÂSolution
D 1= 180 Km, S1= 20 Km/hr, D2= 100 Km, S2 = 20 Km/hr, D3= 40 Km, S3= 20 km/hr. T1= 180/20= 9 hr. T2 = 100/20= 5 hr. T3= 40/20=2 hr. Average Speed = 320/16=20 km/hr.
How many indicators are included in the updated Panchayat Advancement Index (PAI) 2.0 framework?
How many airports have been operationalized under the UDAN scheme so far (Jan 2023)?
- Which country launched the Shenzhou-20 mission to its space station?
Which Indian city has been declared a UNESCO ‘Creative City of Gastronomy’?Â
What ensures uninterrupted connectivity between Kashmir and Ladakh during winters in the Z-Morh tunnel?
What is a significant focus of the India-EU Free Trade Agreement (FTA) negotiations?
What is the projected export value of India’s engineering goods to the UK by 2029–30, as expected under the UK-India FTA?
According to the information provided by the Ministry of Defence (MoD),the total value of defence production in the 2022-23 financial year has exceeded ...
Which country recently joined the International Solar Alliance (ISA)?
- What is the main goal of the Uttarakhand Adarsh Sanskrit Village Programme launched in April 2025?