Question
A train 420 metre long takes 72 sec to cross a man
running at a speed of 4 km/hr in the direction opposite to that of train. What is the speed of the train?Solution
Let the speed of the train be x Relative speed = (x + 4) km/hr ⇒ (x + 4) = (420 × 18)/(72 × 5) ⇒ (x + 4) = (7560)/(360) ⇒ x + 4 = 21 ⇒ x = 21 – 4 = 17 km/hr
(23 × 8) – (13 × 5) + 67 =? x 6         Â
(190/38) × (55/5) + (306/18) = ?
24% of 400 × 16% of ? = 384
140% of 75 + 152 - 160 = ?
(2500 ÷ √625) × √(42.25) = ? ÷ 4
What will come in the place of question mark (?) in the given expression?Â
(240% of 175 ÷ √16) X 6 + 80% of 400 = ?3 + 179 + 42
Evaluate:
7.5 + 12 ÷ (4 × 1.5) − 2.4
?2 - (40% of 240) = 25 X 5
- What will come in the place of question mark (?) in the given expression?
32% of 74% of ? = 16% of 37% of 180