Question
Length of a train, whose speed is 72 km/h, is 360 metres.
Find the time taken (in seconds) by train to cross a bridge of length 240 metres.Solution
Speed of train = 72 km/h = 72 × (5/18) = 20 m/s
Required time = (360 + 240) ÷ 20 = 600 ÷ 20 = 30 seconds
In ABC analysis, A, B and C stand for:
Expand CRILC
Which section of the Companies Act, 2013, deals with the 'Corporate Social Responsibility' (CSR) provisions?
Omega Ltd. has idle capacity and receives a special export order for 2,000 units at ₹420 per unit. Normal price = ₹500. Unit variable cost = ₹350....
Parent Co. acquires 80% of Subsidiary Co. for ₹16,00,000 when Subsidiary’s net assets are ₹15,00,000. At acquisition, the fair value of minority i...
A factory produces a product with selling price ₹500, variable cost ₹300 and fixed cost ₹9,00,000. Due to market conditions, price is reduced by 1...
How much amount of exemption is allowed for gratuity if received at the time of retirement?
An audit which is authorized, governed and made compulsory under law is known as:
What is Government e-Marketplace (GeM)?
In project finance, a 'Special Purpose Vehicle (SPV)' is created primarily to: