Question
A bullet train running at 65 m/s takes 10 seconds to pass a
tree completely. Determine the approximate time required to cross a 1500-metre-long bridge.Solution
ATQ,
Length of the train = 10 × 65 = 650 metres
Time taken to cross the bridge = (650 + 1500)/65 = 2150/65 = 33.08 seconds or 33 secs
Recently Indian navy decommissioned two of its warships. One is INS Nirbhik, another is:
The government has kick-started the process of sale of its stake in IDBI Bank, where government shareholding is at _____ %?
Where did INC Split for the first time?
RBI is regulator and supervisor of
NTPC's Solar Hydrogen Microgrid, planned for the Indian Army in Ladakh, aims to provide what capacity of power?
When do we celebrate World Wind day globally?
The major copper deposits of India lie in the region of?
Inventory Turnover measures the relationship of inventory with:
What is the site for cellular respiration in an animal cell?
Who patented the three-position traffic signal in 1923?