Question
An Indian express train is traveling at 9/15th of its
normal speed and takes 45 hours to reach its destination. How much time would be saved if the train were running at its usual speed?Solution
ATQ,
Let the original speed of the Indian express train be 15x km/hr Speed with which it is running = 9x km/hr When train runs with speed of 9x km/hr it takes 45 hours When it will run with speed of 15x km/hr, the train will take = (45 × 9x)/15x = 27 hours Therefore, difference in time taken = 45 – 27 = 18 hours
According to the Union Budget 2023-24, consider the following statements.
1. We are the largest producer and second largest exporter of ‘Shr...
Which of the following is NOT a Core Industry of India?
Which of the following category of assets would be a NPA account?
What is the difference between a financial center and a financial hub?
Which of the following is a feature of a defined contribution pension plan?
1) Guaranteed payout at retirement
2) Employee bears the inves...
Consider the following Statements and choose the option with correct Statements.
I- Ministry of Civil Aviation has launched Regional Connectiv...
Which of the following is true about the Employees' Pension Scheme (EPS) in India?
Which of the following contracts are not traded on exchanges?
Which of the following measures is used to measure the sensitivity of the option’s price to changes in the volatility of the underlying stock?
Opening Cash & Bank Balance = ₹1,20,000
Closing Cash & Bank Balance = ₹2,00,000
Net Increase in Working Capital during the year = ₹8...