Question
Asha travels 40.5 km in 1 hour and 30 minutes. How far will
she travel in 4 hours if her speed increases by 3 km/h?Solution
ATQ,
30 minutes = (30/60) = 0.5 hours
So, usual speed of Asha = (40.5 / 1.5) = 27 km/h
Increased speed of Asha = 27 + 3 = 30 km/h
Therefore, distance covered by her in 4 hours = 30 Γ 4 = 120 km
When was Manipuri language added to 8th Schedule of Indian Constitution?
In context of public finance in India, consider the following:
1. Securities issued against Small savings funds
2. Market Stabilization...
Which country recently launched its ballistic missile system named βJihadβ?
Atul has Rs.600 with him. He invested 35% of the amount at 5% p.a. for 6 years and rest at 15% p.a. for 4 years. Find the sum of simple interests receiv...
Which leader is called the 'father' of India's social reform movement?
Dr. Ngozi Okonjo-Iweala was recently selected as the first woman Director-General of WTO. She hails from which one of the following countries?
How often should the minimum wages be reviewed and revised?Β
If βIβ stands for β+β, βJβ stands for βΓβ, βKβ stands for βΓ·β, and βLβ stands for βββ, what will come in place of th...
Which of the following is the prominent language spoken by 8.03% population of India as per 2011 census?
Branch Account under Debtors System is