Question
A and B can complete a task in 12 days and 16 days
respectively. They start working together but B leaves after 4 days. In how many more days will A complete the remaining work?Solution
Work done by A and B in 1 day = (1/12) + (1/16) = 7/48 Work done in 4 days = 4 Γ (7/48) = 28/48 = 7/12 Remaining work = 1 - 7/12 = 5/12 Work done by A in 1 day = 1/12 Time taken by A to complete the remaining work = (5/12) Γ· (1/12) = 5 days Correct Option: a
A car travels a distance of 200 km at the speed of 40 kmph. If it covers the next 120 km of its journey at the speed of 60 kmph and last 60 km of its jo...
A man travels 60 km at a speed of 30 km/h and returns the same distance at a speed of 60 km/h. Find his average speed for the whole journey.
A car travels at 60 km/h to reach its destination on time. If it travels at 65 km/h, it will reach the destination 30 minutes ear...
A car can finish a certain journey in 10 hours at a speed of 42 kmph. In order to cover the same distance in 7 hours, the speed of the car (km/h) must b...
A man travels some distance at a speed of 15 km/hr and returns at a speed of 9 km/hr. If the total time taken by him is 2 hrs 40 min, the distance is
The speed of current is 10 km/h. What will be the respective downstream speed and upstream speed of a boy rowing a boat, if one sixth of the distance co...
- How far will 'Arjun' travel by the time he catches up to 'Rohan', given that 'Arjun' starts 150 km behind and moves at 55 km/h while 'Rohan' moves at 35 km...
- Two cars, βXβ and βYβ, started from towns βMβ and βNβ towards each other at the same time. When they met after 6 hours, car βYβ had tra...
Average speed of βAβ during a 20-hour journey is 28 km/h. If he covered the first 240 km of his journey at a speed of 20 km/h, then find the speed a...
- A bus normally covers 120 metres in 4 seconds. How much distance (in km) can the bus cover in 5 hours if it travels at 75% of its normal speed?