Question
A truck travels a distance of 240 km in 8 hours. The
speed of a van is 25% more than that of the truck, and the speed of a scooter is 20% more than that of the van. Find the difference between the time (in minutes) taken by the scooter and the van, to travel 50% more distance than traveled by the truck.Solution
ATQ, Speed of truck = 240 km/8 hrs = 30 km/h Speed of van = 30 km/h × (125/100) = 37.5 km/h Speed of scooter = 37.5 km/h × (120/100) = 45 km/h Now, total distance to be traveled by van or scooter = 240km × (150/100) = 360km Required difference in time = ((360km)/(37.5 km/h))- ((360 km)/(45km/h)) = 9.6hrs - 8hrs = 96 min
In 1988, which organization took administrative control of the Forest Research Institute and its research centers?
Which one of the following is Indian Major Carps
_________ is a part of the National Rural Livelihood Mission (NRLM) which aims to skill rural youths (15-35 years) into an economically independent and ...
Which Himalayan breed of goat is found in Jammu & Kashmir, Himachal Pradesh with long horns, curled backwards, droopy ears, small teats and color is whi...
Cauliflorous bearing habit i.e fruits are borne on trunk and branches, is found in which horticultural crop? Â
Which entomopathogens fungus role as biological control agent in cotton bollworm?
The hydraulic brakes used in automobiles is a direct application of :
The first areca nut to get the Geographic Indications (GI) tag is the Sirsi Supari.
In which State is this supari grown?
Betelvine (Piper betle L.) usually propagated by?
Crossing of a hybrid with one of its parents or an individual genetically similar to its parent is known as?