Question
A man travels some distance at a speed of 16 km/hr and
returns at a speed of 8 km/hr. If the total time taken by him is 3 hrs 45 min, the distance isSolution
Let the distance travelled by a man be D km According to the question, Total time taken = 3 hrs 45 min = 3(45/60) = 15/4 hours Total time = T1 + T2 D/16 + D/8 = 15/4 (2D + 4D)/32 = 15/4 6D/32 = 15/4 D = 20 km
Which iconic tower was recently inaugurated in Patna on Gandhi’s 155th birth anniversary?
The Public Distribution System (PDS) is an Indian food security system which evolved as a system for distribution of food grains at affordable prices an...
__________________ became 102nd unicorn of the country after raising $33 million in a funding round.
The strategic partnership between IMGC and Bank of India primarily targets which sector?
Choose the correct statement(s) about the MoU signed among USOF, Prasar Bharati, and ONDC:
1. The objective is to promote digital literacy in urb...
What major initiative was launched by Union Minister Dharmendra Pradhan to implement NEP 2020 at the grassroots level?
Who among the following has recently been appointed as Chief Election Commissioner?
What was the growth in core sector output in May 2025, the lowest in nine months?Â
Which locality in Indore was declared an epidemic zone due to a waterborne disease outbreak?
Which Indian Air Force squadron earned the title “First Supersonics” with the induction of MiG-21?