Question
A train is travelling at the rate of 90 km/hr. How many
seconds it will take to cover a distance of 3/5 km?Solution
Speed of train = 90 km/hr Speed of train in (m/sec) = 90 x 5/18 = 25 m/sec Distance = 3/5 of 1 km = 3/5 x 1000 m = 600 m Therefore, Speed = distance/time 25 = 600/t Time = 600/25 = 24 sec
Find the wrong number in given number series.
2669, 2838, 2993, 3185, 3397, 3629
In each of the following, one term is wrong. Find the WRONG term.
3, 5, 8, 14, 21, 34, 55
Find the wrong term in the given series below.
1024, 130, 34.5, 19.25, 21.5, 44.55
12, 18, 40, 90, 270, 945
1, 5, 40, 385, 5005, 85085
360, 322, 286, 248, 220, 190
Find the wrong number in the given number series.
5, 10, 20, 40, 85, 1602, 6, 44, 462, 6930, 131670
8, 12, 23, 40, 66, 103
Find the wrong number in the given number series.
65, 91, 127, 163, 217, 271