Question
A motorist is traveling at 72 km/h and expects to
complete his journey in 1.25 hours. After reaching halfway, he halts for 15 minutes. What should be his speed for the remaining part?Solution
Total distance = 72 × 1.25 = 90 km
Time for half = (45 ÷ 72) × 60 = 37.5 minutes
Time left = 75 – 37.5 – 15 = 22.5 minutes
Required speed = (45 ÷ 22.5) × 60 = 120 km/h
'Mahatari Vandana Yojana' was recently started by which state government?Â
- When is World Cotton Day celebrated?
- On which date was ‘National Herbs and Spices Day’ recently observed in India?
Which of the following statements is/are incorrect?
1. PMAY-U 2.0 was approved by the Union Cabinet on 9 August 2024.
2. The scheme aims t...
Assertion (A): Cities generate about 66% of India's GDP and 90% of government income.
Reason (R): Urban local bodies (ULBs) receive less than 1% ...
The National Highways Authority of India (NHAI) aims to develop around 10,000 km of Optic Fibre Cables (OFC) infrastructure by which fiscal year?
- After the recent addition of two Ramsar sites, what is the total number of such sites in India?
- What is the correct chemical formula for sodium sulphide?
The Phillips Curve shows the relationship between:
Where is India's 'First Ayurvedic Café' opened?