Question
A thief snatched a lady's purse and began running north
towards a bus that was 200 meters away. A policeman, who was standing 40 meters south of the lady, noticed this and immediately sent his dog after the thief. The dog caught the thief 2 seconds before reaching the bus. If the dog's speed was 25 m/s, determine the speed of the thief.Solution
Let the speed of the thief be 'x' m/s. Time required by the thief to catch the bus = (200/x) seconds Time taken by the dog to catch the thief = {(200/x) - 2} seconds ATQ; {40/(25 - x)} = {(200/x) - 2} Or, 40x = (200 - 2x) X (25 - x) Or, 20x = (100 - x) X (25 - x) Or, 20x = 2500 - 100x - 25x + x2 Or, x2Â - 145x + 2500 = 0 Or, x2Â - 125x - 20x + 2500 = 0 Or, x(x - 125) - 20(x - 125) = 0 Or, (x - 125)(x - 20) = 0 So, x = 125 or x = 20 But since the speed of the thief cannot be more than the speed of the dog So, x = 20.
A shopkeeper bought two televisions at a certain amount. He sold the first television at a 30% profit and the second television at a 20% loss. If the se...
Mr. Christian bought 75 shirts for Rs. 75 each. He sold 60 of them at a loss of 10%. He wants to gain 20% on the whole. Then find his gain percent on th...
The ratio of selling price, cost price, and marked price of an article is 8:6:12, respectively. If there is a profit of Rs. 1000 in the transaction, the...
John went to purchase a Bike, the shopkeeper told him to pay 30% GST, if he asked the bill. John manages to get the discount of 10% on the actual sellin...
P purchased a book from registered store and gets 14% discount while Q purchased the same book from a roadside stall and got 18% discount. If Q paid Rs....
- A and B are two products such that a 25% profit on A is equal to a 16.67% loss on B. A is marked 100% above its cost price and the marked price of B is ___...
Prateek bought 2 items at the same price. He sold one item at 20% profit and another item at 25% profit. What is the overall percentage profit he made?
A trader purchased 100 identical items for a total of ₹20,000. He sold 40% of the items at a profit of 25% and the remaining items at a loss of 15%. D...
A company produces two products, A and B. The cost price of product A is ₹300 and product B is ₹450. If the company sells 200 units of product A and...
A watch was sold with a 20% profit. The marked price of the watch over its cost price is Rs. 960. If the ratio of profit earned to discount offered is 1...