Question
A trader marks an article 25% above its cost price and
then sells it at 15% profit after allowing a discount of x% on the marked price. If the cost price of the article is Rs.2000, find the selling price (Rs.) when the article is sold at (x + 5)% profit.Solution
ATQ, Marked price of the article = 2000 Γ 125/100 = Rs.2500 So, selling price when profit is 15% = 2000 Γ 115/100 = Rs.2300 So, 2500 Γ (100 β x) / 100 = 2300 Or, 2500(100 β x) = 230000 Or, 100 β x = 230000 / 2500 = 92 Or, x = 8 So, required selling price when profit is (x + 5)% = 13% Required selling price = 2000 Γ 113/100 = Rs.2260
Number of leather bags sold by shop E is how much percent less than the number of non-leather bags sold by shop A?
The turnover of Company R, company S and company U in 2015, 2014 and 2017 respectively is approximately what percent of the turnover of company P, Q, S ...
What is the difference between the number of cars sold on June and number of unsold cars on August?
What is the ratio between the number of Margherita pizzas sold in third and fourth weeks, and the number of CHEESE N CORN pizzas sold in first and third...
On Thursday, difference between time taken by the boat to cover βXβ km upstream and (X+100) km downstream is 20 hours. Had the boat covered same dis...
Average number of Levis T-shirts sold on Monday, Tuesday and Thursday together is how much more or less than the average number of Puma T-shirts sold on...
Calculate the total units sold for each product over the six months. Based on this data, determine the total cost price and total selling price for each...
What is the average number of voters voting in Maharashtra, Haryana and Uttar Pradesh?
Find the approximate average fund allocated to Hockey, Tennis and Football.
What is the difference between the number of chocolates distributed in class II and IV together and the number of chocolates distributed in class III an...