Question
The ratio between the cost price of gadget E and F is
3:2 respectively. Each of the gadgets was marked 60% above its cost price. If the MRP of gadget E is Rs. 1800 more than the MRP of gadget F, then find out the sum of the cost price of both of the gadgets.Solution
ATQ, The ratio between the cost price of gadget E and F is 3:2 respectively. Let’s assume the cost price of gadget E and F is 3w and 2w respectively. Each of the gadgets was marked 60% above its cost price. 3w of (100+60)% = 2w of (100+60)% + 1800 3w x 1.6 = 2w x 1.6 + 1800 1.6(3w - 2w) = 1800 w x 1.6 = 1800 w = 1125 Sum of the cost price of both of the gadgets = 3w+2w = 5w = 5x1125 = Rs.5625
Which British scientist is known for developing the principle of holography in 1947 to improve the resolution of the electron microscope?
Which of the following diseases can occur due to poor Air Quality in the environment?
What is the distance between the football goal posts?
Mrs Funnybones is a book written by whom?
When did the Kalinga war take place during Mauryan dynasty?
Read the given statements, labelled Assertion (A) and Reason (R), and select the most appropriate option with respect to them
Statements:
<...Business entities need to register under GST and obtain a unique ____ digit Goods and Services Tax Identification Number (GSTIN).
A train running at a speed of 108 km/h crosses a pole in 32 seconds. What is the length of the train?
Who has been sworn in as the third Vice- President of Nepal?
The first woman airline pilot was