Question
The cost price of 22 apples is Rs.88. If it is sold at
25% profit, then how many apples will be sold for Rs.80?Solution
Cost price of 1 apple = 88/22 = Rs.4 Selling price of 1 apple = 4 × 125% = Rs.5 Required number = 80/5 = 16
The Rihand River Valley Project is in________.
Recently, which of the following firms became the 100th Unicorn company of India?
Rathwa ni Gher is a dance performed on the occasion of ______ by the Rathwa tribe of Gujarat.
The Songi Mukhawate dance of ___________ celebrates the victory of truth over falsehood. The name of the dance is derived from the two lion masks worn b...
Who is presently serving as the Sherpa of the G20?
Which of the following countries is not included in the Colombo Security Conclave?
Which Kuchipudi dancer received National Nritya Shiromani Award 2022?
What is the player who sits at the centre of the rectangular field in Kho Kho called?
India is the second most populous country with a population of ______, according to the 2011 census data.
Who among the following is the author of the famous novel,‘One Amazing Thing’?