Question
A retailer buys a product at a price which is 25% less
than the marked price. He sells the product at a 20% profit on the cost price. If the marked price of the product is $150, what is the profit or loss percentage based on the marked price?Solution
Marked price = $150. Cost price = 75% of the marked price = $150 × 0.75 = $112.50. Selling price = Cost price × 1.20 = $112.50 × 1.20 = $135. Profit = Selling price - Marked price = $135 - $150 = -$15 (a loss). Profit percentage based on marked price = (-15 / 150) × 100 = -10%. The retailer incurs a loss of 10% based on the marked price.
Fixed cost per unit increases when:
Digital signature, one of the important components of e-commerce is defined according to Section _________ of Information Technology Act, 2000.
A company has a paid-up share capital of ₹80 lakh and free reserves of ₹120 lakh. It plans to buy back 25% of its paid-up equity shares. The face va...
A company has issued non-convertible debentures. Which of the following is true?
Which of the following entities was formed to identify and check fraudulent activity in lending transactions against equitable mortgages?
A decreasing inventory turnover ratio typically indicates that a firm is:
The term supply includes:
Auditing begins where ______ ends.
ABC Ltd. records a lease as an asset and a corresponding liability in its books under Ind AS 116. The company uses this asset in operations and deprecia...
A company has fixed costs of ₹10 lakh, variable cost per unit ₹50, and selling price per unit ₹75. If sales units are 60,000. Compute margin of sa...