Question
The cost price of 20 apples is Rs.50. If it is sold at
20% profit, then how many apples will be sold for Rs.78?Solution
Cost price of 1 apple = 50/20 = Rs.2.50 Selling price of 1 apple = 2.50 × 120% = Rs.3 Required number = 78/3 = 26
What should come in place of ? in the given series?
26 37 59 92 136 ?
Statement: India's telecom equipment has increased in 2017 compared to 2014.
Select the correct statement from the given statements
a. The...
Ketan starts from Point Y and drives 24 km towards the north. He then turns left and drives 23 km, takes a left and drives 91 km. He then takes a left t...
Select the option that is related to the third word in the same way as the second word is related to the first word. (The words must be considered as me...
I, J, K, L, M, N and O are seven friends having different ages. I is elder than K but younger than J. K is elder than N but younger than I. J is elder t...
Statements:
I. All teas are coffees.
II. All coffees are beverages.
III. Some teas are drinks
Conclusions:
I. All...
Select the option that is related to the third letter-cluster in the same way as the second letter-cluster is related to the first letter-cluster.
<...The houses of A and B face each other on a road going north-south, A’s being on the western side. A comes out of his house, turns left, travels 5 km,...
The figures given below show the sequence of folding a piece of paper and the method of cutting the folded paper. What will the paper look like when it ...
In a certain code language, 'ADVISORY' is written as 'BFYMRMOU', and 'CHAMPION' is written as 'DJDQOGLJ'. How will 'DESIGNER' be written in that language?