Start learning 50% faster. Sign in now
Cost price per packet = ₹15,000 ÷ 200 = ₹75 Number of damaged packets = 15% of 200 = 30 Number of sellable packets = 200 - 30 = 170 Total cost price = ₹15,000 To make a profit of 25%, total selling price required = ₹15,000 × 125/100 = ₹18,750 Selling price per packet = ₹18,750 ÷ 170 = ₹110.3 Correct Option: e.
Who among the following is the author of ‘Vishesh: Code To Win’?
The number of non-permanent members of the UN Security Council is:
In to how many component is GST divided?
For what theory did Nobel Prize winner Peter Higgs receive the oldest scientific prize?
According to the report 'Oil 2023' by the International Energy Agency, in which year is India's growth in oil demand expected to surpass that of China?
What is the related to 'Golden Fiber Revolution'?
Which one of the following is India’s largest Butterfly?
Which of the following have been characteristics of Green Revolution?
A. Spurt in crop productivity.
B. Shift away from commercial farming...
_______ is a dance-drama of semi historical tales and ballads traditional to the state of Uttar Pradesh.
Which of the following states celebrates Hornbill festival every year?