Question
A wholesaler buys 200 packets of biscuits for ₹15,000.
During transportation, 15% of the packets get damaged and cannot be sold. If he wants to make a profit of 25% on his total cost, at what price should he sell each of the remaining packets?Solution
Cost price per packet = ₹15,000 ÷ 200 = ₹75 Number of damaged packets = 15% of 200 = 30 Number of sellable packets = 200 - 30 = 170 Total cost price = ₹15,000 To make a profit of 25%, total selling price required = ₹15,000 × 125/100 = ₹18,750 Selling price per packet = ₹18,750 ÷ 170 = ₹110.3 Correct Option: e.
Sun Temple of Jhalrapatan (Jhalawar) was built by -
In which language is ‘Eklingamahatmya’ written ?
- What is the largest desert in the world?
What is the main component of natural gas?
In which year did Jayaprakash Narayan escape from Hazaribagh Prison and joined the Quit India Movement?
In which schedule of constitution lists are described?
Soil Leaching is a major problem in?
Which of the following is not correctly matched?
Which saint composed 'Sant Gun Sagar' and 'Naam-Maala' ?
which channel is between Andaman and Nicobar Islands?