📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    âš¡ Azaadi sale - Celebrate Independence Day with Flat 55% Off On all courses! 13 to 17 Aug âš¡ Enroll Now

    Question

    Roshan purchased 100 rolls of paper for Rs. 24 per roll.

    He spent Rs. 200 on their transportation. He also paid 20 paise per roll for packing of each roll. At what price must he sell each roll to gain 25% overall?
    A Rs. 22.75 Correct Answer Incorrect Answer
    B Rs. 33.75 Correct Answer Incorrect Answer
    C Rs. 32.75 Correct Answer Incorrect Answer
    D Rs. 37.75 Correct Answer Incorrect Answer
    E None of these Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Effective cost price of 100 rolls of paper = (100 × 24) + 200 + (100 × 0.2) = 2400 + 200 + 20 = Rs. 2620 Selling price at 25% profit = 1.25 × 2620 = Rs. 3275 Therefore, selling price of each roll of paper = 3275/100 = Rs. 32.75

    Practice Next

    Relevant for Exams:

    ask-question

    Not sure which exam is best for you Talk to our expert

    Get My Free Call