Question
Roshan purchased 100 rolls of paper for Rs. 24 per roll.
He spent Rs. 200 on their transportation. He also paid 20 paise per roll for packing of each roll. At what price must he sell each roll to gain 25% overall?Solution
Effective cost price of 100 rolls of paper = (100 × 24) + 200 + (100 × 0.2) = 2400 + 200 + 20 = Rs. 2620 Selling price at 25% profit = 1.25 × 2620 = Rs. 3275 Therefore, selling price of each roll of paper = 3275/100 = Rs. 32.75
According to Agriculture statistics 2021-22, the wheat production is highest in which of the following state?Â
In the latest India State of Forest Report (ISFR) for the year 2021, the Forest Survey of India (FSI) has determined that the total forest cover of the ...
Bioactive component present in clove which gives strong and pungent odour
Aphid is responsible for which disease in tobacco
The most important form of soil water for plant growth is
Exotic breed of goat among the following is -
Which of the following is not a functional of WTO?
The word Crown cleaning related to which of the following crop?
Which of following breed of sheep is also called 'Merino of Rajasthan'?
_____ are the compounds used to improve the nutritional value of the basal feeds so as to take care of any deficiency.