Question
Roshan purchased 100 rolls of paper for Rs. 24 per roll.
He spent Rs. 200 on their transportation. He also paid 20 paise per roll for packing of each roll. At what price must he sell each roll to gain 25% overall?Solution
Effective cost price of 100 rolls of paper = (100 Γ 24) + 200 + (100 Γ 0.2) = 2400 + 200 + 20 = Rs. 2620 Selling price at 25% profit = 1.25 Γ 2620 = Rs. 3275 Therefore, selling price of each roll of paper = 3275/100 = Rs. 32.75
Β As per section 34 of the Consumer Protection Act, 2019 what is the jurisdiction of the District Commission in entertaining complaints?
Which of the following section of CPC gives inherent power to civil court?
The Sales of Goods Act, 1930 deals only with those goods which are _____________?
According to section 105 of the Bharatiya Nagarik Suraksha Sanhita, 2023, what is the prescribed method for recording the process of conducting a search...
Members of the legislative council give oath to?
Which of the following penalty can be imposed for contravention of the provisions of FEMA?
According to the Arbitration & Conciliation Act, what is the provision related to confidentiality in conciliation proceedings?
As per the Contract Act what are the duties of an agent in conducting principal's business?
A woman has thrown acid on a man and that man has gone to the hospital. But the hospital refused to admit the man. What will the scenario in this case?
For the liability of the master to arise in the context of vicarious liability, which of the following is NOT one of the essentials?