πŸ“’ Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert πŸ‘‰ call Now!


    Question

    Pipes A and B can fill a tank in 8 hours and 24 hours

    respectively, while pipe C can empty the full tank in 12 hours. If all three pipes are opened together at 7:30 a.m., then at what time will 75% of the tank be filled?
    A 11:48 pm Correct Answer Incorrect Answer
    B 9:18 pm Correct Answer Incorrect Answer
    C 3:32 pm Correct Answer Incorrect Answer
    D 4:30 pm Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    ATQ, Let the capacity of the tank be 24 units Efficiency of pipe A = 24/8 = 3 units/hour Efficiency of pipe B = 24/24 = 1 unit/hour Efficiency of pipe C = 24/12 = 2 units/hour Tank filled in 1 hour = 3 + 1 βˆ’ 2 = 2 units 75% of the tank = 24 Γ— 75/100 = 18 units Time taken to fill 75% of the tank = 18/2 = 9 hours Therefore, tank will get filled at (7:30 a.m. + 9 hours) = 4:30 p.m.

    Practice Next
    More Pipes and cisterns Questions

    Relevant for Exams:

    ask-question