Question
A tank can be filled by pipe A in 6 hours and by pipe B
in 8 hours. A waste pipe C can empty the full tank in 12 hours. If all three pipes are opened together when the tank is empty, in how many hours will the tank be filled?Solution
A’s rate = 1/6 tank/hour B’s rate = 1/8 tank/hour C’s (waste) rate = −1/12 tank/hour Net rate = 1/6 + 1/8 − 1/12 LCM of 6, 8, 12 = 24 1/6 = 4/24 1/8 = 3/24 1/12 = 2/24 Net = (4 + 3 − 2)/24 = 5/24 tank/hour Time to fill tank = 1 ÷ (5/24) = 24/5 = 4.8 hours = 4 hours 48 minutes.
A shopkeeper bought two televisions at a certain amount. He sold the first television at a 30% profit and the second television at a 20% loss. If the se...
Mr. Christian bought 75 shirts for Rs. 75 each. He sold 60 of them at a loss of 10%. He wants to gain 20% on the whole. Then find his gain percent on th...
The ratio of selling price, cost price, and marked price of an article is 8:6:12, respectively. If there is a profit of Rs. 1000 in the transaction, the...
John went to purchase a Bike, the shopkeeper told him to pay 30% GST, if he asked the bill. John manages to get the discount of 10% on the actual sellin...
P purchased a book from registered store and gets 14% discount while Q purchased the same book from a roadside stall and got 18% discount. If Q paid Rs....
- A and B are two products such that a 25% profit on A is equal to a 16.67% loss on B. A is marked 100% above its cost price and the marked price of B is ___...
Prateek bought 2 items at the same price. He sold one item at 20% profit and another item at 25% profit. What is the overall percentage profit he made?
A trader purchased 100 identical items for a total of ₹20,000. He sold 40% of the items at a profit of 25% and the remaining items at a loss of 15%. D...
A company produces two products, A and B. The cost price of product A is ₹300 and product B is ₹450. If the company sells 200 units of product A and...
A watch was sold with a 20% profit. The marked price of the watch over its cost price is Rs. 960. If the ratio of profit earned to discount offered is 1...