Question
Pipe ‘A’ and pipe ‘B’,
together can fill 20% of a tank in 6 hours while pipe ‘C’ takes 35 hours to empty it. Pipe ‘A’ and pipe ‘B’ were opened together. After 28 hours, pipe ‘C’ is also opened. Find the total time taken to fill the empty tank this way.Solution
Time taken by pipe ‘A’ and pipe ‘B’, together to fill the tank = 6/0.20 = 30 hours
Let the total capacity of tank = 210 units
Efficiency of pipe (A + B) = 210/30 = 7 units/hour
Efficiency of pipe ‘C’ = 210/35 = 6 units/hour
Tank filled by pipe (A + B) in 28 hours = 28 × 7 = 196 units
Time taken by all three pipes to fill the remaining tank = (210 – 196)/(7 – 6) = 14 hrs
Total time taken = 28 + 14 = 42 hours
More Pipes and cisterns Questions