📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    Question

    The sum of the incomes of A and B is Rs. 72,000. A

    spends 40% of his income while B spends 80% of his income such that the savings of B is Rs. 4,000 less than that of A. If the income of C is 50% more than average savings of A and B together, then find the savings of C, given that C saves 20% of his income.
    A Rs. 3,200 Correct Answer Incorrect Answer
    B Rs. 3,600 Correct Answer Incorrect Answer
    C Rs. 3,540 Correct Answer Incorrect Answer
    D Rs. 4,400 Correct Answer Incorrect Answer
    E Rs. 4,800 Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Let the income of B be Rs. ‘x’ Therefore, income of A = Rs. (72000 – x) Savings of A = 0.6 × (72000 – x) = Rs. (43200 – 0.6x) Savings of B = Rs. 0.2x According to the question, 43200 – 0.6x = 0.2x + 4000 Or, 0.8x = 39200 Or, x = 49000 Savings of A = 43200 – 29400 = Rs. 13800 Savings of B = 9800 Income of C = 1.5 × {(13800 + 9800)/2}
    = Rs. 17700 Savings of C = 0.2 × 17700 = Rs. 3540

    Practice Next
    ask-question