📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    Question

    In a municipal election between two candidates, 12% of the

    total votes were declared invalid. Candidate 'X' secured 60% of the valid votes. If candidate 'Y' received 15,456 valid votes, then find the total number of votes polled.
    A 43,900 Correct Answer Incorrect Answer
    B 54,000 Correct Answer Incorrect Answer
    C 60,000 Correct Answer Incorrect Answer
    D 75,100 Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    ATQ,

    Let the total number of votes be '100n'

    Number of valid votes = 0.88 × 100n = '88n'

    Number of valid votes received by 'Y' = 0.40 × 88n = '35.2n'

    So, 35.2n = 15,456

    Or, 'n' = 439

    Therefore, total number of votes = 439 × 100 = 43,900

    Practice Next

    Relevant for Exams:

    ask-question