Question
Anita spends 75% of her monthly salary and receives a
commission of 5% on her salary every month. If her annual saving is Rs. 129600, find the commission she gets every month. [Monthly income = salary + commission]Solution
Let salary = Rs. x Commission = 5% of x = 0.05x Expenses = 75% of x = 0.75x Monthly income = x + 0.05x = 1.05x Monthly saving = 1.05x – 0.75x = 0.30x Annual saving = 12 × 0.30x = 3.6x Given: Annual saving = Rs. 129600 Hence, Commission = 5% of 36000 = 1800 per month
 Who is appointed as the new Lieutenant Governor of Ladakh?
Officials from which countries will govern the new International Potato Center regional centre in India?
Where was the TRaNJA summit held from 2–4 December 2025?
Which of the following company became the most valuable brands according to brand valuation consultancy Brand Finance’s report?
What is the maximum deposit insurance coverage amount provided by DICGC in India?
Where is the 'Bharat Drone Shakti 2023' event, co-hosted by the Indian Air Force (IAF) and the Drone Federation of India, scheduled to take place?
The Krakow ______ Festival, held annually in Poland every third weekend of June, focuses on which sport?
How much allocation was made for the PM eBus Sewa-Payment Security Mechanism scheme by the Union Cabinet?
How much gross additional spending has been approved by the Parliament which includes the spending for Mahatma Gandhi National Rural Employment Guarante...
Consider the following statement about Sovereign Gold Bond (SGB) Scheme?
I. Sovereign Gold Bond (SGB) Scheme was launched by Ministry of Fina...