Question
The income of ‘R’ is 25% more than that of ‘S’. R
saves 45% and S saves 30% of their respective incomes. If the difference in their expenses is Rs. 525, calculate the savings of R.Solution
ATQ,
Let the income of 'S' be Rs. '100n'
Income of 'R' = 1.25 × 100n = Rs. '125n'
Expenditure of 'R' = 0.55 × 125n = Rs. '68.75n'
Expenditure of 'S' = 0.7 × 100n = Rs. '70n'
So, 70n – 68.75n = 525
Or, 1.25n = 525
Or, n = 420
Savings of 'R' = 125n – 68.75n = 56.25n = 56.25 × 420 = Rs. 23,625
How many Indian states share border with Myanmar?
Prime Minister Narendra Modi will attend 6th World Government Summit in February to be held in:
Which one of the following is not correctly matched?
(Place)
The Study of lizards is known as
Morphine is a/an:
Which destination does the first Vande Bharat Express in the Northeast connect Guwahati with?
Who was the brand ambassador of Thums Up in 2022?
Which among the below set of colours are generally known as the primary colours of light?
What percentage of revenue growth did NPCI achieve from payment services in FY24?
Doha Development Agenda (DDA) is related to: