Question
Every day, 140 adults visit a park solely for walking.
Additionally, 18% of the adults come exclusively to accompany their children, while 54% visit only for running. Assuming that adults engage in no other activities besides these, what is the total number of adults who visit the park daily?Solution
Percentage of adults who come only to walk in a park = 100 - 18 - 54 = 28
So, 140 = 28% of the total no. of adults
Total number of adults who come to park every day = 500
For which of the following goods, the manufacturer is not allowed to opt for composition scheme:
If a company uses LIFO inventory method in falling price environment (prices decreasing), then:
The return forgone for the undertaking an investment is known as?
A company’s Balance Sheet includes: Equity ₹25 lakh, 10% Debentures ₹10 lakh, Land ₹20 lakh, Plant & Machinery ₹10 lakh, Inventory ₹5 lakh, ...
X, Y and Z are partners sharing profits in the ratio of 3 : 2 : 1. Y retires. X & Z agreed to share profits in the ratio of 3 : 2. Calculate gaining ratio.
Net Profit = ₹12,00,000; No. of shares = 6,00,000; 12% preference dividend = ₹1,20,000. Compute Basic EPS.
The Board of Directors of a company can appoint additional director, as per the provisions of the Companies Act, 2013, if such power is conferred on th...
An arrangement between two insurance companies whereby one transfer is a part of risk to other company is called?
Which computer application is most directly associated with automating the procure-to-pay cycle in an organization?
Consideration is ₹1.90 crore fixed plus a ₹20 lakh performance bonus if go-live is achieved in 4 months (historically achieved only 40% of the time)...